5 chyb, které vás dělí od toho, abyste už skutečně zbohatli

Čeští i světoví milionáři si své tipy, jak přijít ke skutečnému bohatství, schovávají pod pokličkou. Stejně tak jako chyby, kterých se vyvarovat.
 

Přečtěte si také: Ukrytý tiket v knize přinesl na Vysočinu přes 14 milionů

Téměř všichni ti, kteří by už do konce života nemuseli ani hnout prstem, mají ale víceméně stejné zásady, kterých se drží. A co rozhodně nedělají, je těchto pět chyb, kvůli kterým by nikdy neměli tolik, kolik mají.
 

1. Máte jen jeden zdroj příjmů

Je jedno, jak vysoké příjmy máte, nikdy byste se ale neměli spoléhat jen na jediný zdroj. Příběhy manažerů, kteří vydělávali stovky tisíc korun, vzali si hypotéku a ze dne na den přišli o práci, známe asi úplně všichni.

Miliardáři postupují zcela opačně. Ano, mají svůj hlavní příjem, kolem něj si ale systematicky budují další zdroje, odkud jim proudí peníze. Skvělou variantou, jak si k penězům navíc přijít, může být třeba pronájem bytu nebo garáže.
 

2. Šetříte, abyste zbohatli

Jen tím, že si budete poctivě ukládat své peníze na spořící účet, určitě nikdy nezbohatnete. Banky vám na takovém účtě v současné době nabídnou maximálně tříprocentní úrok, pokud byste si tedy například za rok uložili 50 tisíc korun, banka vám k nim přidá jen 1,5 tisíce.

Klíčem ke zbohatnutí tedy nikdy nebude šetření, nýbrž investice. Tipem na jistotu je třeba onen nákup bytu nebo garáže k pronájmu. Anebo třeba uložení peněz, které nepotřebujete, do investičních fondů.
 

3. Podléháte trendům

Nové technologie nebo počítačové startupy se na první pohled můžou zdát jako skvělá investice, co vám už za pár měsíců vydělá miliony. Faktem ale je, že startupy i převratné technologie často také brzy zkrachují.

Pokud byste rádi investovali, volte si konzervativnější obory. Třeba takový miliardář Warren Buffett investuje do elektráren, bankovnictví, nebo do cukrovinek. Taková odvětví vám sice miliony nepřinesou za pár dní, sázka na ně je ale jistotou.
 

4. Jste roztěkají

Rozdělení investic, ale i svého úsilí jsou věci, které nás učí finančníci. Toto pravidlo prosazují třeba na Wall Street a není se čemu divit - tzv. diverzifikace investic je výhodná hlavně pro ně.

Úspěšní podnikatelé s tím ale zásadně nesouhlasí. Už známý ocelářský magnát a filantrop Andrew Carnegie říkával: „Všechna vajíčka, co máte, dejte do jedné ošatky. Bude to pak právě jen jediná ošatka, kterou budete muset hlídat.”

Pokud se chcete stát skutečně bohatými, zjistěte si všechno o dané oblasti, které se chcete věnovat, a jděte do toho.
 

5. Jste příliš důvěřiví

Přísloví říká „Důvěřuj, ale prověřuj” a ve světě boháčů to platí dvojnásob. Rada od vašeho bankéře je možná dobrá. Možná vám ji ale dává, protože v případě, že ho poslechnete, bude mít on vyšší odměny. Tipy ostatních tedy určitě poslouchejte, ale vždy si ověřte fakta.

Jestli se vám ještě vlastním úsilím zbohatnout nepodařilo, je jeden způsob, jak to skoro bez práce zvládnout. Klíčem je trefit správná čísla, a když se to povede třeba v Eurojackpotu, můžete si být jistí, že si odnesete i víc než miliardu korun. Pro svůj tiket si klikněte na tomto odkazu.

Autor fotografie: Jesse Schoff, Unsplash

Přečtěte si také