Stejný ročník jako Sazka: Těmhle hvězdám, že je 60? Ani náhodou, řeknete si!
Sazka se zrodila v roce 1956. Tato skutečnost jí nyní umožňuje vstoupit do klubu zasloužilých šedesátníků. Tam právě letos míří i řada dalších. Podívejte se na trojici následujících celebrity a povězte: Vážne, byste jim tipli 60? My ne!
 

Mel Gibson (3. Ledna 1956) – herec a režisér

Zatímco my muži budeme v 60 nejspíš rádi za občasnou společnost 80leté sousedky Novákové při krmení holubů, Mel Gibson si z věku vrásky nedělá. Tento herec je stále idolem tisíců žen (mezi nimi i sousedky Novákové). Ale začněme popořádku…

Ačkoli se narodil ve Spojených státech Amerických, ve 12 se s rodinou odstěhoval do Australského Sydney. Jeho hereckou kariéru nastartovala jeho sestra. Ta za něj totiž potajmu podala přihlášku na tamní instut divadelních umění (The National Institute of Dramatic Art).  Nebýt toho, Mel by se možná stal kuchařem, jak původně skutečně zvažoval. Ale to by byla škoda, pro umění se totiž očividně narodil.

 

Většinu filmů s Gibsonem si asi vybavíte sami, takže jen krátká rekapitulace. První velká role pro něj byl kultovní Šílený Max z roku 1979. Pak už to šlo ráz naráz. Úspěšná a na Oscara (vlastně hned na 4) nominovaná Řeka (1984), Šílený Max 2 (1985), Smrtonosná zbraň (1987) nebo Statečné srdce. Co film, to perla. A když mu to šlo před kamerou, zkusil to později i za ní. Konkrétně v roli režiséra a producenta. Taky s úspěchem. Na svědomí má třeba originální Apocalypto (2006).
 
Zajímavost: Máte rádi Terminátora s Arnoldem Schwarzeneggerem? My též. Ale teď s podržte: roli Terminátora měl původně ztvárnit právě Gibson! Odmítl.
 

Joe Satriani (15. července 1956) - (geniální) kytarista

Bylo mu 14 a miloval Jimiho Hendrixe. Kdo v té době (přelom 70.- 80. let) ne? Jenže on jeho hudbu zbožňoval natolik, že ho přiměla vzít si kytaru a začít hrát. Nejdřív piloval kytarový um sám, v roce 1974 se ale stal žákem jazzových kytaristů Billyho Bauera a Lenniho Tristana.  Specifičnost jazzu si vyžadovala především precizní techniku hraní, v této oblasti jeho mentoři neodpouštěli, a také proto je Satriani tak skvělý.


 
V průběhu let po právu hrával s řadou význačných hudebníků, namátkou zmiňme třeba Micka Jaggera nebo Deep Purple. Krom toho je sám vyhlášeným učitelem. Řemeslu se u něj učil například Kirk Hamlett z Metallicy. Své první sólové album vydal Satriani v roce 1986, od té doby byl několikrát nominován na cenu Grammy. V roce 1996 dal ještě s dalšími vzniknout také úspěšnému příležitostnému hudebnímu uskupení G3.
 
Zajímavost: Malý Joe hrál původně na bicí. Ve věku 9-11 do nich bušil, až se sousedům protáčely panenky. V přechodu na kytaru měl prsty Jimi Hendrix, který byl pro dospívajícího chlapce inspirací.
 

Mickey Rourke (16. září 1956)
 

Bývalý profesionální boxer se stal hvězdou první velikosti během 80. let. Konkrétně si slávu a obdiv mas fanoušků vysloužil (po do té doby vlažnější kariéře vyplněné hraním v béčkových filmech a televizi) svým účinkováním v poněkud šokujícím snímku s erotickým podtextem 9 a 1/2 týdne. Problém byl, že mu sedla právě tato role, zatímco ty, které následovaly, měly občas dost blízko k propadáku (nutno zmínit, že jiné zase po právu vyprodávaly kinosály: např. Vyvolávač deště z roku 1997 či Sin City: Město hříchu z roku 2005). Rourke to řešil po svém: zapomenout na těžkou realitu mu pomáhaly drogy a alkohol. Ty ho nakonec dovedly až k pokusu o sebevraždu.
 


Tehdy Rourke uznal, že má problém a šel se léčit. Po návratu z protialkoholní a protidrogové kliniky na nic nečekal a skočil rovnou do ringu – toho filmového, ve snímku Wrestler (2009). Bylo to terno. Za ztvárnění stárnoucího zápasníka získal řadu ocenění, pochvalných kritik i nominaci na Oscara.
 
Zajímavost: K herectví jej dostal jeden zpackaný drogový obchod v roce 1971. Tehdy se ocitl v hledáčku Floridské policie a tak potřeboval pryč, mimo její jurisdikci. Od sestry si půjčil 400 dolarů a přestěhoval se do New Yorku, kde ihned skočil po roli ve filmu Deathwatch.
 
Zdroj foto: hishairclinic.com, science-all.com, guitarworld.com, Tiscali.cz

Přečtěte si také