Pelé (23. října 1940)
Jméno, které znají i ti, jež fotbal nesledují. To je brazilský fotbalový mág Pelé. V roce 1958 v pouhých 17 letech debutoval na Mistrovství světa ve fotbale v rodné Brazílii. V semifinále turnaje dal tři branky Francii, ve finále dvě vsítil Švédsku. Kanárci slavili titul! Po vítězství ve finále spoluhráči Pelého vzali na ramena a dlouze oslavovali. Mladý fantóm ronil slzy štěstí. Pelé pak zářil po celou profesionální kariéru.
Wayne Gretzky (26. ledna 1961)
Podle mnohých nejlepší hokejista všech dob, Kanaďan Gretzky byl v hledáčku médií už od svých sedmi let. Tak brzy se u něj projevil neuvěřitelný talent. V deseti už jej znala celá hokejová Kanada. V 17 podepsal profesionální kontrakt s týmem Indianapolis Racers v soutěži WHA, odkud co nevidět putoval do týmu Edmonton Oilers (WHA byla později zrušena a Oilers začali hrát NHL). V roce 1980 ve své první sezóně v Oilers Gretzky získal Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče ligy. Tehdy mu bylo pouhých 19 let. Stejné ocenění mladý hokejista získal také v 7 následujících po sobě jdoucích sezónách!
Boris Becker (22. listopadu 1967)
Německý tenista je historicky vůbec nejmladším vítězem Wimbledonu. Vyhrál jej v roce 1985, když mu bylo pouhých 17 let. Úspěch zopakoval i rok poté. Za Německo jako náctiletý nastupoval také do bitev Davisova poháru. Okamžitě se stal jednou z nejpopulárnějších osobností sportu v Německu. Úspěšnou kariéru Becker ukončil v roce 1999.
Tracy Austinová (12. prosince 1962)
V roce 1979 v pouhých 16 letech tato americká tenistka vyhrála prestižní turnaj U. S. Open. V semifinále přitom porazila fenomenální Martinu Navrátilovou, která v témže roce vyhrála Wimbledon. Ve finále pak skolila čtyřnásobnou vítězku U. S. Open Chris Evertovou. V té době však Austinová měla něco za sebou. První profesionální turnaj totiž vyhrála už ve 14 letech (v roce 1977). V roce 1980 se Austinová stala nejmladší sportovní milionářkou v historii. O tři roky později však musela kariéru kvůli vleklým zraněním předčasně ukončit.
Bob Mathias (17. listopadu 1930)
Americký desetibojař Mathias se účastnil teprve třetího desetiboje, když vyhrál zlatou olympijskou medaili (na OH v Londýně). Psal se rok 1948 a jemu bylo 17 let. Že nešlo o náhodu, dokazoval po dalších několik let. V roce 1950 jako první desetibojař překonal hranici 8 000 bodů. Krom toho získal několik titulů pro mistra Spojených států amerických a na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 obhájil zlato. Poté ukončil kariéru s úctyhodnou bilancí – 9 startů, 9 vítězství.
Který z těchto sportovců je vaším oblíbencem? Nebo jsme na někoho zapomněli? Napište nám to do diskuze pod článkem!
Zdroj foto: Wikimedia.org, chrisevert.net, 3.bp.blogspot.com