Úspěch, malý či velký, je vždy dobré oslavit, shodují se psychologové. Forma takové oslavy se přitom může lišit. Od méně nápadné zaťaté pěsti, až po divoký jásot a pobíhání s rukama nahoře. Podívejme se na nejpopulárnější oslavná gesta – ať víte, co dělat, až vyhrajete v loterii.
Pokud jste jedni z těch, kteří excelují v umění sebekontroly, možná si vystačíte s jednoduchým, ale o to blaženějším úsměvem. Většina z nás bude ovšem téměř jistě preferovat přece jen trochu excentričtější formu oslavy:
- Zaťatá pěst – Jeden z nejrozšířenějších typů oslav, který je k vidění u vrcholových sportovců i manažerů, jimž se právě podařilo uzavřít lukrativní smlouvu. Ideální, pokud jste zrovna ve společnosti, kde se extrémnější projevy příliš netolerují.
- Vítězný ryk – Může mít formu halasného řevu, jednoduchých hesel („JÓÓÓÓÓ!“ „JE TO TAM!“ „WE ARE THE CHAMPIONS!“ apod.) i velmi hlasitého, leč hypnoticky melodického popěvku. Lze použít v soukromí, ale i při příležitostech hromadných oslav, např. pokud jste vyhráli s kolegy na společný tiket.
- Slzy štěstí – Jelikož zpravidla nejde o volní tělesný projev (tzn. neovládaný vůlí), není tento typ „oslavy“ zpravidla přímo ve vašich rukou. Vyskytuje se nejčastěji u velmi emocionálních jedinců a v momentech svrchovaných pocitů štěstí – např. při výhře Eurojackpotu.
- High five (plácnutí si) – Vhodné v momentech, kdy chcete štěstí či úspěch sdílet s člověkem, s nímž se z nějakého důvodu nechcete objímat. Ideální např. pro muže, kteří si zakládají na své maskulinitě a jsou rádi považováni za „mača“.
- Objetí – Použitelné hlavně v rodinném kruhu, s partnery či mezi ženami. Podle odborníků se během objetí produkuje hormon blízkosti a tak je pro nás toto gesto prospěšné i z hlediska fyzického a psychického zdraví.
- Mišmaš – Když vyhrajete ve Sportce nebo v Eurojackpotu, zpravidla si užijete trochu od každé z výše zmíněných oslav. A tak to má být!